Jeřáb břek.

Kdyby Železná hledala strom do svého znaku, určitě by se jím stal jeřáb břek. Vyskytuje se v teplejších oblastech Čech, kde tvoří příměs v lesních porostech. Z našich dřevin vyniká velmi kvalitním, tvrdým dřevem. Daji se z něj vyrábět různé nástroje – dřevěné šrouby, závity, hřídele, ozubená kola, klíny. Vhodné je i na kulečníková tága, kuželky, luky, ale i hudební nástroje – zobcové flétny. Z našich jeřábů se dožívá středního věku 100 – 150 let. Najdeme ale jedince i výrazně starší.  

U místního kostela roste nádherný solitérní strom s širokou korunou a obvodem více než 3 metry. Vyhlášený památným byl v r. 1978. Je pravděpodobně nejstarším pamatným jeřábem břekem, jeho stáří se odhaduje na 300 let. Zdejší kostel byl opravován v r. 1777 a v témže roce byla postavena i fara. Pokud by strom byl vysazen v souvislosti s těmito událostmi, jeho stáří je 247 let (r. 2024). To je ale pouze spekulace, bez známého písemného dokladu.  

Květena

Železná leží vklíněna mezi botanicky bohaté oblasti – lesnaté Křivoklátsko a teplomilný Český kras. Narozdíl od nich je zdejší květena o poznání chudší. Navíc je téměř celá obec obklopena intenzivně zemědělsky obhospodařovanými pozemky. V minulosti i na polích rostlo množství zajímavých, dnes však vzácných plevelů. Ještě v nedávné době v okolí rostl hlaváček letní nebo nepatrnec rolní.  Z lánů polí byly ale plevele vytlačeny postřiky a rozoráním mezí, které nejen botanicky obohacovaly zdejší krajinu. Z lesní květeny křivoklátska v okolí roste lilie zlatohlavá, oměj vlčí mor nebo orchideje okrotice bílá a vemeník dvoulistý. Z teplého Českého krasu sem zasahuje výskytem kakost krvavý, mařinka barvířská, svízel sivý, chrpa chlumní nebo jeřáb chlumní.